ŘÍJEN 2009
Fórum personalistů
Řízení lidských zdrojů se v době ekonomické krize stává jednou ze stěžejních aktivit podniků. Institute for International Research proto na 1. a 2. prosince připravil další ročník Personálního fóra s podtitulem „Nejen o krizi a recesi“. Účastníci budou mít možnost diskutovat se špičkovými HR manažery o aktuálním i budoucím vývoji trhu práce a ekonomiky ČR. Část fóra bude zaměřena také na vzdělávání pracovníků v období recese, kdy jsou firmy nuceny omezit investice do rozvoje lidských zdrojů. Více na http://www.konference.cz.
Transformace HR oddělení
Stále více firem v České republice si začíná uvědomovat důležitost strategického přístupu v oblasti personálního řízení. Řada HR oddělení má proto tendenci standardizovat a zlepšovat své procesy. Firmy v ČR začínají posilovat HR infrastrukturu především prostřednictvím většího důrazu na HR informační systémy (HRIS).
Sociální síti Facebook propadá stále více lidí….i v zaměstnání
Virtuální sociální síť Facebook má v ČR podle posledního neoficiálního sčítání již 1,5 mil. uživatelů. Stále více lidí však Facebook a zábavu s ním spojenou vyhledává v zaměstnání. Podle posledního výzkumu tráví Češi na Facebooku až pětinu z běžné pracovní doby. Začaly se tak objevovat první případy, kdy lidé kvůli Facebooku přišli o práci. Doba, kterou lidé tráví zábavou, se však z důvodu ekonomické krize stále prodlužuje. Lidé promrhají v zaměstnání až 100 milionů pracovních hodin.
Poradenská linka Ministerstva práce a sociálních věcí ČR
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR zřídilo poradenskou linku, která pomáhá lidem ohroženým důsledky hospodářské krize. Lidé se mohou na pracovišti Kontaktního centra služeb zaměstnanosti dovědět informace o volných pracovních místech, podporách v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci. Informuje také o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele, nebo dávkách státní sociální podpory. Jen v prvním pololetí letošního roku odpověděli zaměstnanci Kontaktního centra na 12 000 telefonních či emailových dotazů. Linka neposkytuje pracovně-právní poradenství. Telefon Kontaktního centra je 844 844 803.
Novinky z oblasti personalistiky
CVservis představuje
Monika Richterová
Pozice: Administrativa
Věk: 22
Znamení: Lev
Zájmy: Jízda na kole, jízda na in-line bruslích, četba knih, skládání puzzle
Zážitek roku: Dovolená v Chorvatsku
Plány: Úspěšně dokončit vysokou školu, pořídit si auto, rekonstruovat náš byt.
 
Firmy nabírají nové zaměstnance
Firmy ve střední a východní Evropě začaly opět přijímat nové zaměstnance. V první polovině letošního roku byly mzdy i odměny u většiny zaměstnanců zmrazeny. Zářijový výzkum však ukázal, že v druhé polovině roku 2009 vzroste poptávka po odbornících v oblastech PR, lidských zdrojů a marketingu. Studie také potvrdila pokračující přijímání zaměstnanců ve finančním managementu, finančním controllingu, nákupu a IT.
 
Uchazeči o práci uvádějí v životopisech lživé informace
Počet uchazečů o práci, kteří ve svých životopisech uvádějí lživé informace, se stále zvyšuje. Nedávný výzkum ukázal, že téměř 30% uchazečů o práci ve finančním sektoru, uvedlo o své kvalifikaci nepravdivé údaje. Nejčastěji se lež týkala výše akademického vzdělání, pracovních povinností a zodpovědnosti. Velmi často také uchazeči přeceňovali práci, kterou u bývalého zaměstnavatele vykonávali. Krize na trhu práce tak dovedla uchazeče o práci k přesvědčení, že jen lživé údaje zvyšují šanci na uplatnění.
 
Statistické okénko
Aktuální míra nezaměstnanosti v ČR: 8,6 %
Průměrná hrubá mzda za II. čtvrtletí 2009: 22 992  Kč
 
Seznam všech čísel zpravodaje najdete ZDE!