LISTOPAD 2009
Krize naučila Čechy dojíždět za prací
Současná ekonomická krize zasáhla evropský trh práce velmi tvrdě. Téměř pět milionů pracovních míst bylo zrušeno. Také v České republice, která je závislá na zahraničním exportu, přišlo během krize o práci přes sto tisíc lidí. Stále více lidí je proto ochotných za prací dojíždět. Jedná se především o lidi s lepším vzděláním, kterým se dojíždění za lepším platem vyplatí. Nedávný výzkum ukázal, že ve třetím čtvrtletí dojíždělo za prací více než 255 tisíc. lidí.
Technostres!!!
Stává se vám, že problémy s počítačem či mobilem vás přivádí k nepříčetnosti? Pak dejte pozor na technostres! Nemoc definovaná již v roce 1984 zahrnuje potíže, které doprovázejí práci s počítačem a další technikou. Podle psychologů vzniká technostres stejně jako jiné poruchy z nadměrného vyčerpání psychických rezerv. Způsobit přitom může velmi závažné fyzické, psychické, ale i sociální problémy. Mezi jeho projevy patří bolesti zad, poruchy spánku, zhoršená koncentrace nebo prudké změny nálad a spánkové obtíže. Odborníci varují, že technostres může postihnout kohokoliv, kdo je nucen v zaměstnání používat počítač či jinou techniku.
Podniky o absolventy nestojí
Stále více mladých lidí zůstává po absolvování školy bez práce. Z říjnového výzkumu Ministerstva práce a sociálních věcí vyplývá, že na jedno absolventské místo připadá více než osm uchazečů. Firmám vadí zejména platové požadavky absolventů a úroveň znalostí, které jsou po absolvování školy minimální. Proto dávají raději přednost zkušeným pracovníkům, kterých je teď na trhu práce dostatek. Jejich požadavky na plat jsou navíc stejné, ne-li nižší.
Květiny jako dobrý marketingový nástroj
Z nedávné studie vyplynulo, že květiny na pracovišti pozitivně ovlivňují pracovní morálku a výkon zaměstnanců. Firmám velmi záleží na tom, jak interiér jejich kanceláří působí na obchodní partnery. Stává se jejich vizitkou. Proto se snaží prostřednictvím květin zvýraznit kvalitu svých prostor. Květiny se tak stávají součástí firemní kultury řady podniků.
Novinky z oblasti personalistiky
CVservis představuje
Tereza Stratilíková
Pozice: Obchod, marketing
Věk: 23
Znamení: Rak
Zájmy: Divadlo, film, přátelé
Zážitek roku: Nástup do prvního zaměstnání
Plány: Úspěšně dokončit vysokou školu
Vzděláním proti krizi
Nedávný výzkum zaměřený na vývoj nezaměstnanosti v zemích Evropské unie ukázal, že krizí jsou postiženi především lidé se základním vzděláním. Jejich zaměstnanost se snížila téměř o 9,5 procenta. Naopak zaměstnanost obyvatel unie s vysokoškolským vzděláním i přes ekonomickou krizi vzrostla. Také v České republice se zaměstnanost vysokoškolsky vzdělaných lidí zvýšila ve druhém čtvrtletí roku 2009 téměř o 7,6 procenta.
Může šéf kontrolovat e-maily svých zaměstnanců?
Ochrana soukromí v zaměstnání je velmi diskutované téma. Podle Listiny základních práv a svobod se ochrana soukromí vztahuje jak na domov a rodinný život, tak na pracoviště. Je potřeba však respektovat zásadu úměrnosti a nalézt optimální rovnováhu mezi zájmy zaměstnavatele a právy zaměstnanců na soukromí. Zaměstnavatel může své zaměstnance monitorovat jen v případě, kdy jsou o tom zaměstnanci předem informováni. Pravidla pro monitoring by měla být také zpracována ve formě interního předpisu, například jako součást pracovního řádu.
 
Statistické okénko
Aktuální míra nezaměstnanosti v ČR: 8,5 %
Průměrná hrubá mzda za II. čtvrtletí 2009: 22 992  Kč
 
Seznam všech čísel zpravodaje najdete ZDE!