PROSINEC 2009
Punčový fenomén v Olomouci
Jako každý rok, také letos na Horním náměstí v Olomouci vyrostlo malé punčové městečko. Alespoň tak by se daly charakterizovat vánoční trhy, na kterých z velké většiny dominují stánky s oblíbeným vánočním punčem. Náboj obvykle vyráběný z červeného vína s příměsí různé lihoviny se stal pro většinu Olomoučanů znakem přicházejících Vánoc. Proto jsou Vánoční trhy v srdci Hanácké metropole vždy velmi očekávané. Stávají se místem, kde se potkávají přátelé a známí a kde z lidí opadávají alespoň na chvíli starosti všedního dne.
Potlačování emocí v práci škodí
Švédská studie ukázala, že u mužů, kteří potlačují své emoce při práci, hrozí dvakrát větší riziko srdečního záchvatu. Jde především o situace, kdy je mužům v práci něco neprávem vyčítáno. V takové případě je zvýšeno riziko kardiovaskulárního onemocnění. Není proto zdravé, si nechávat vše pro sebe. U mužů, kteří řeší konflikty přímo, je riziko mnohem menší.
Vánoční dárky na pracovišti
Předvánoční atmosféra na pracovišti je spojena více se stresem, než s pohodou a klidem. Roční uzávěrky klepou na dveře a do toho ještě starosti s tím, jaké dárky koupit jak rodinným příslušníkům, tak kolegům v práci. Pokud jde o dárky pro spolupracovníky, je situace často ještě složitější. Jak potěšit lidi, s kterými dennodenně řeším pracovní záležitosti? Zkuste veselou podložku pod myš či hlavolam pro chvíle, kdy člověk potřebuje „vypnout“. Další variantou je také antistresový balonek či masážní kuličky na uklidnění při práci.
Novinky z oblasti personalistiky
CVservis představuje
Alice Hrubá
Pozice: Administrativa
Věk: 25
Znamení: Štír
Zájmy: Aerobic, squash, jízda na kole, sjezdové lyžování, četba a studium
Zážitek roku: Poprvé jsem byla na vodě
Plány: Úspěšně dokončit vysokou školu
Více než třetina firem odmění své zaměstnance vánoční prémií
Z nedávného výzkumu Hospodářské komory vyplynulo, že vánoční prémie pro své zaměstnance chystá více než 35% tuzemských firem. Nejčastěji se bude předvánoční bonus pohybovat od jednoho do tří tisíc korun. Řada firem se však snaží, z důvodu dopadu hospodářské krize, na hotových penězích šetřit. Proto se rozhodly udělat radost svým zaměstnancům alespoň různými slevovými poukázkami, např. na nákup kapra. Nadstandardní benefity, jako je například dovolená navíc, se budou nadělovat především ve velkých nadnárodních společnostech.
 
Statistické okénko
Aktuální míra nezaměstnanosti v ČR: 8,6 %
Průměrná hrubá mzda za III. čtvrtletí 2009: 23 350  Kč
 
Seznam všech čísel zpravodaje najdete ZDE!